بیماری ها

علائم و درمان سرگیجه

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم یا بی‌پی‌پی‌وی عارضه‌ای است که در آن، بیمار پس از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه‌های کوتاه مدت شکایت دارد. علائم بی‌پی‌پی‌وی به‌ویژه هنگام جابه جا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیده شدن سر به سمت عقب رخ می‌دهد. دوره زمانی رخ دادن علائم بسیار کوتاه است و اگر بیمار بدون حرکت باشد، علائم به سرعت مرتفع می‌شوند. معمولاً پس از برطرف شدن علائم، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهد و همراه با بیماری، نشانه عصبی یا شنوایی دیگری وجود ندارد.

تزریق واکسن آبله میمونی ضروری است؟

مصطفی صالحی وزیری دانشیار ویروس‌شناسی و عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران درباره روند شیوع آبله میمونی گفت: فکر نمی‌کنیم پاندمی از این بیماری مشابه آنچه که با کرونا اتفاق افتاد را در دنیا تجربه کنیم. از ماه می ۲۰۲۲ که موارد ابتلا به آبله میمونی در کشورهای جهان گزارش شده است، علی‌رغم تعداد بالای ابتلا، تعداد مرگ و میر اندک و انگشت‌شماری ( حدود ۰.۰۳ درصد تاکنون) در دنیا داشته‌ایم. از سوی دیگر سرعت انتشار آبله میمونی به اندازه کرونا نیست، زیرا ماهیت آن به گونه‌ای نیست که به راحتی از طریق تنفس منتقل شود. اگرچه افراد در تماس طولانی مدت هم در معرض خطر انتقال تنفسی ویروس هستند. در کل بر اساس اطلاعات چند ماه گذشته نمی‌توان به این نتیجه رسید که قرار است دچار چالش بهداشتی با آبله میمونی، مشابه چالش‌های کووید۱۹ شویم.

تفاوت درد قلب و معده

این حال موضوع مهم و خطرناک برعکس این است و نگرانی بیشتر از این است که یک بیمار علایم بیماری قلبی خود را به ناراحتی های گوارشی و درد معده نسبت دهد و در درمان آن تاخیر ایجاد شود.
زمانی که زخم معده یا دوازدهه وجود داشته باشد ، درد آن در اغلب موارد در ناحیه بالای شکم و زیر قفسه سینه احساس می شود. (ناحیه سردل Epigaster). با این حال در برخی از موارد در گوارشی به صورت دردهای سینه و در ناحیه جناغ سینه احساس می شود و علایمی مانند دردهای قلبی ایجاد می کند.

طعم بد دهان چه هشداری به ما می دهد؟

بر اساس آنچه دکتر «آلفرد دی وایت» (Alfred D. Wyatt) بیان می‌کند، بوی مداوم بد دهان می‌تواند نشانه‌ای از بیماری لثه باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که باکتری‌ها در دهان جمع شده و سبب تشکیل پلاک دندانی می‌شوند و اگر به درستی درمان نشوند، ممکن است لثه‌ها و استخوان فک شما را تحت تأثیر قرار دهد. اولین علامت بیماری لثه ملتهب شدن لثه است که به راحتی خونریزی می‌کند.

​با یک ویروس‌ از شر سرطان‌ خلاص شوید!

با وجود قدرت چشمگیر شبکه دفاعی پیچیده سیستم ایمنی، مبارزه با یکی از این تهدیدات، بسیار چالش‌برانگیز است. این تهدید زمانی به وجود می‌آید که سلول‌های خود بدن بدخلق می‌شوند و سرطان را ایجاد می‌کنند. اگرچه سیستم ایمنی اغلب سعی دارد تا بدن را از سلول‌های بدخیم خلاص کند اما تلاش‌های آن اغلب با پیشروی بدون کنترل بیماری خنثی می‌شوند.

عوارض ایبوپروفن برای بیماران دیابتی

یک مطالعه جدید دانمارکی نشان می‌دهد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در صورت مصرف ایبوپروفن یا نوع دیگری از دارو‌های ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) ممکن است با افزایش قابل توجه خطر نارسایی قلبی مواجه شوند.
بر اساس تحقیقی که در نشست سالانه انجمن قلب و عروق اروپا در بارسلون ارائه شد، استفاده کوتاه مدت از NSAID خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی را در بین بیش از ۳۳۱۰۰۰ نفر در دانمارک که دیابت نوع ۲ داشتند، اما هیچ مشکل قلبی عروقی نداشتند، ۴۳ درصد افزایش داد. چنین تحقیقاتی مقدماتی در نظر گرفته می‌شود تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود.

با مصرف این داروها چاق می شوید

دارو‌ها اغلب به خودی خود باعث چاقی نمی‌شوند بلکه عوارض جانبی‌ شان با اضافه‌ وزن همراه هستند. برای مثال بعضی دارو‌ها اشتها را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند در مصرف غذا زیاده‌ روی کنید. بعضی دیگر نیز بر روند جذب و ذخیره‌ سازی گلوکز توسط بدن تاثیر می‌گذارند و از این طریق باعث تجمع چربی در بخش میانی بدن می‌شوند.

عوارض مصرف استامینوفن

استفاده از داروهای مسکن و تسکین دهنده درد به عنوان یکی از پرکاربرد ترین داروها در جهان و ایران مورد استفاده افراد زیادی قرار دارد؛ به طوری که بسیاری افراد با کوچکترین درد در نقطه ای از بدن و به ویژه سر، سراغ این داروها می روند.

رنگ های خالکوبی سرطان زا هستند

تحقیقات جدیدی که در انجمن شیمی آمریکا ارائه شد، این نگرانی را ایجاد کرده است که بسیاری از جوهر‌های خالکوبی حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای سلامت انسان مضر باشند.

دلایل درد قفسه‌ سینه‌‌

برخی از این عوامل جدی و مرگ‌ بار هستند. برخی دیگر هم چنین نیستند. اگر نمی‌دانید درد قفسه‌ی سینه‌‌ تان ناشی از چیست تنها راه برای اطمینان از علت آن رفتن به نزد پزشک است. حتما کنجکاو شده‌اید تا بیشتر در مورد درد قفسه‌ سینه بدانید. پس با ما همراه باشید.

سیاتیک چیست؟ علت و درمان سیاتیک

سیاتیک که بیش از ۳ ماه طول بکشد یا از بین برود و دوباره برگردد ممکن است سیاتیک مزمن باشد. سیاتیک مزمن یک بیماری طولانی مدت است که می تواند باعث درد مداوم شود. درمان آن نسبت به سیاتیک حاد (کوتاه مدت) دشوارتر است ، اما چندین روش درمانی می توانند تسکین دهنده آن باشند. در این مقاله بررسی می کنیم که سیاتیک چیست ، چه عواملی باعث ایجاد آن می شود و چگونه می توان آن را درمان کرد.