چرا مو‌های ما سفید می شوند؟
بازدید 57
امید 39 روز پیش
بدون دیدگاه

چرا مو‌های ما سفید می شوند؟

پروفسور دزموند توبین مدیر مؤسسه پوست چارلز در دانشگاه دوبلین انگلییس سه علت اصلی را برای سفیدی مو برمی شمرد. او می‌گوید سن، استرس و ژنتیک شایع‌ترین علل سفیدی مو هستند. این موضوع در بیشتر افراد به افزایش سن آن‌ها مربوط می‌شود، کما اینکه استرس مرتبط با افزایش سن نیز باعث عدم تعادل در عملکرد سلول‌های تولید کننده رنگدانه‌ می شود.

همچنین آغاز روند سفیدی مو، تا حد زیادی ژنتیکی است. اگر موی پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ شما در سنین پیری سفید نشده باشد، به احتمال زیاد مو‌های شما نیز خیلی دیر شروع به سفیدی خواهد کرد.

دانشمندان حوزه پوست و مو دریافته اند که به دلایل ژنتیکی زمان شروع سفیدی مو در افراد با قومیت‌های مختلف نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ به گونه‌ای که مثلا افراد قفقازی تبار اغلب سریعتر از افراد آفریقایی تبار پیر می‌شوند.

به هیچ وجه نمی‌توان از سفید شدن مو‌ها جلوگیری کرد، اما می‌توان با داشتن تغذیه مناسب و سالم شامل سبزیجات و میوه ها، روند گستر ش مو‌های سفید را متوقف و یا دستکم کند کرد؛ به گونه‌ای که این غذا‌ها فرآیند اکسیده شدن مو‌ها به دلیل افزایش سن را متعادل می‌کنند.

به گفته پروفسور توبین، اگر بتوان فرآیند‌های اکسیداتیو که در داخل بدن رخ می‌دهد را کنترل کرد، روند گسترش مو‌های سفید قابل کنترل خواهد بود. مصرف غذا‌های سرشار از اسید فولیک نیز می‌تواند به جلوگیری از سفیدی بیشتر مو کمک کند.

بسیاری از محققان معتقدند که ظهور مو‌های سفید در سنین بسیار پایین، مانند دوره نوجوانی، می‌تواند نشانه کمبود یک چیز مانند ویتامین‌های مورد نیاز بدن یا کمبود مواد مغذی ضروری باشد.

نظرات کاربران

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.