مجله تفریحی و خبری

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

چه یک عکاس حرفه‌ای باشید چه نباشید، دانستن نحوه تغییر سایز عکس در فتوشاپ، یک مهارت ضروری است. برای تغییر اندازه روش‌های متعددی وجود دارد.

یکی از کارهایی که احتمالا به آن نیاز خواهید داشت، تغییر اندازه تصاویر است. در فتوشاپ قابلیت‌های مختلفی برای تغییر اندازه عکس پیش روی شما قرار دارد. این مراحل در نسخه‌های قدیمی‌ تر فتوشاپ کار خواهند کرد، هر چند برخی از منوها ممکن است بسته به نسخه‌ای که استفاده می‌کنید، متفاوت باشند.

۱. بزرگ کردن عکس در فتوشاپ بدون دفورمه شدن

فرض کنید عکسی با اندازه ۱۰۰۰×۶۷۷ پیکسل دارید و می‌خواهید این عکس را به اندازه ۸۵۶×۴۸۲ پیکسل  برسانید. توجه داشته باشید که واحد مورد نظر ما پیکسل (px) است. در ادامه مراحل تغییر سایز در فتوشاپ را به شما آموزش می‌دهیم:

  • گام اول: در فتوشاپ یک صفحه جدید با اندازه‌ی ۸۵۶×۴۸۲ پیکسل ایجاد کنید. کافیست به این مسیر بروید: File>New صفحه زیر را می‌بینید:
  • گام دوم: حالا عکسی که با سایز ۱۰۰۰×۶۷۷ پیکسل بود را با قابلیت درگ اند دراپ (Drag and drop) ماوس، از روی دسکتاپ کامپیوتر خود بکشید و بیاورید روی صفحه‌ی سفید فتوشاپ. برای این کار باید عکسی که در دسکتاب دارید را با ماوس بگیرید و در حالی که کلیک چپ ماوس پایین است، عکس را بکشید و بیاورید روی آیکون فتوشاپ که در نوار ابزار زیر مانیتور است و بعد از اینکه فتوشاپ باز شد، عکس را روی صفحه‌ی سفید رها کنید تا قرار بگیرد. حالا یکبار کلید Enter کیبورد را بفشارید تا عکس در وسط صفحه ثبت شود.

  • گام سوم: همانطور که در عکس بالا می‌بینید، تصویر ما هنوز به اندازه دلخواه ما نرسیده است. حالا عکس را به گوشه‌ی سمت چپ می‌بریم. قصد داریم عکس را کمی بکشیم تا صفحه‌ی سفید پشتش محو شود. اما به روش ما این کار را انجام بدهید. عکس را به گوشه‌ی سمت چپ ببرید. تصویر زیر:

  • گام چهارم: حالا باید «گوشه‌ی سمت راست-پایین» عکس را بگیریم و در حالی که کلید «Shift» کیبورد را فشرده‌ایم، با حرکت ماوس، عکس را به سمت پایین بکشیم. توجه داشته باشید که حتما برای تغییر سایز عکس در فتوشاپ بدون کشیدگی، کلید Shift را در تمام این مرحله، پایین نگه دارید وگرنه عکس شما دفورمه می‌شود و تمام زحماتتان هدر می‌رود. با عکس زیر رو به رو می‌شوید:

این قسمت تصویر را با ماوس بگیرید.

4.2

 پس از کشیدن عکس با این صحنه رو به رو می‌شوید.

  • گام پنجم: در تصویر بالا می‌بینید که بخشی از تصویر اصلی از کادر بیرون زده است. اشکالی ندارد! بهتر است بخشی از عکس فدا شود تا اینکه باقی عکس با کیفیت بالا نمایش داده شود. در نهایت کافیست عکس را ذخیره کنید. عکس نهایی در اندازه‌ای که می‌خواستیم «۸۵۶×۴۸۲» پیکسل در زبر قابل مشاهده است:

شما با یکی از ابتدایی ترین روش های ممکن آشنا شده اید که عموما اکثر کاربران از این روش برای تغییر سایز عکس در فتوشاپ بدون دفرمه شدن استفاده می‌کنند.

۲. تغییر اندازه عکس در فتوشاپ با استفاده از Image Size Tool

ساده ترین راه برای تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ از طریق پنل اندازه تصویر (Image Size) است. شما می‌توانید از طریق دکمه‌های Image > Image Size موجود در نوار منوی بالا به آن دسترسی پیدا کنید.

 در پنل اندازه تصویر، خواهید دید که چندین گزینه در دسترس است.

زیر گزینه Fit To می‌توانید، مجموعه‌ای از اندازه‌های از پیش تعریف شده برای تغییر ابعاد عکس در فتوشاپ انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید انواع اندازه‌های پیش‌فرض را انتخاب کنید. مثلا برای تغییر سایز عکس به A4 در فتوشاپ، در این قسمت باید گزینه A4 را انتخاب کنید. سپس OK را فشار دهید. فتوشاپ تصویر را مطابق با این اندازه پیش فرض تنظیم می‌کند.

با استفاده از گزینه‌های عرض (Width)، ارتفاع (Height) و رزولوشن (Resolution) می‌توانید اندازه تصویر خود را به ابعاد مشخصی که در نظر دارید تغییر دهید. منوهای کشویی در سمت راست، واحد اندازه‌گیری را تنظیم می‌کنند. در اینجا می‌توانید مشخص کنید که آیا می‌خواهید برای مثال تصویر خود را  با واحد پیکسل یا اینچ اندازه‌گیری کنید.

احتمالا متوجه می‌شوید که هنگام تغییر ارتفاع، عرض تصویر نیز نسبت به ارتفاع جدید تغییر می‌کند. فتوشاپ این کار را برای حفظ نسبت ابعاد درست تصویر انجام می‌دهد. اگر ترجیح می‌دهید این اتفاق نیفتد، روی دکمه Do not constrain aspect ratio کلیک کنید، این دکمه در سمت چپ گزینه Width / Height قرار دارد.

در نهایت، گزینه Resample تعیین می‌کند که چگونه فتوشاپ تصویر شما را تغییر می‌دهد. گزینه پیش فرض خودکار (Automatic) برای اکثر کارها مناسب است، اما گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که در مواردی مانند بزرگنمایی تصاویر مناسب هستند. در هر صورت، اینکه هر نوع Resampling برای چه کاری مناسب است، در پرانتز رو‌به‌روی اسم آن آمده است.

هنگامی که تصویر آماده تغییر اندازه شد، OK را انتخاب کنید، و فتوشاپ تصویر شما را تغییر خواهد داد. 

۳. تغییر سایز چند عکس در فتوشاپ

روش‌های بالا برای تغییر سایز بنر در فتوشاپ به‌صورت جداگانه بودند. اما اگر چند بنر یا تصویر را بخواهید با هم تغییر سایز دهید، باید از یک روش دیگر کمک بگیرید. ابتدا تمام عکس‌ها را در یک پوشه در کامپیوتر قرار دهید. سپس در فتوشاپ، به مسیر File >> Scripts >> Image Processor بروید.

در ابزار باز شده، روی Select Folder کلیک و سپس پوشه‌ای که تصاویر شما در آن هست را انتخاب کنید. اگر از قبل تصاویر را در فتوشاپ باز کردید، گزینه بالای آن یعنی Use Open Images را انتخاب کنید.

در قسمت دوم محل ذخیره عکس‌های جدید را مشخص کنید. در صورتی که محل ذخیره را همان محل نگه‌داری فایل‌های اصلی انتخاب کنید، تصاویر جدید جایگزین تصاویر اصلی خواهند شد. می‌توانید با کلیک روی Select Folder یک پوشه جدید انتخاب کنید. در قسمت سوم اما باید نوع فایل را مشخص کنید.

در این قسمت می‌توانید همزمان با تغییر سایز فایل PSD در فتوشاپ، فرمت آن را هم به JPEG یا TIFF تغییر دهید یا برعکس. همچنین حتما گزینه Resize to Fit را هم تیک بزنید. در کادر W و H، می‌توانید رزولوشن عکس را مشخص کنید. این قسمت را بسته به تصاویر و رزولوشن اولیه آن‌ها و همچنین استفاده‌ای که از تصاویر خواهید داشت، باید مشخص کنید. مثلا برای تغییر سایز عکس در فتوشاپ برای چاپ بنر یک رزولوشن مشخصی لازم است که بسته به سایز اصلی تصویر و اندازه خود بنر دارد. ولی اگر فقط قصد کوچک‌تر کردن را دارید، می‌توانید رزولوشن را خودتان مشخص کنید.

در انتها برای تغییر سایز عکس در فتوشاپ با موس روی Run کلیک کنید. حالا می‌توانید تصاویر را با رزولوشن جدیدی که مشخص کردید، در پوشه تصاویر خود مشاهده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.