مجله تفریحی و خبری

شیوع تب گوجه فرنگی و علائم این بیماری

شیوع تب گوجه فرنگی و علائم این بیماری

یک متخصص بیماری های عفونی در مورد بیماری تب گوجه فرنگی که گفته می شود اخیرا در هند بروز و شیوع یافته، توضیحاتی ارائه کرد و بیان کرد:این بیماری نه آنفلوآنزا است و نه ربطی به گوجه فرنگی دارد؛ فی الواقع از این جهت که کودک دچار قرمزی پوست شده و تاول هایی روی بدنش ظاهر می شود، مردم محلی نام تب گوجه فرنگی را روی آن گذاشته اند و چنین بیماری از قبل به این شکل وجود نداشته است.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید عمادی در مورد بیماری تب گوجه فرنگی، بیان کرد:اینگونه نبوده است که از قبل چنین بیماری وجود داشته باشد و به نظر میرسد حتی انتخاب نام بیماری و عبارت اطلاق شده به آن، محلی باشد. در مقاله مجله لنست ذکر شده است که در هندوستان یک بیماری شایع شده است که اصطلاحا به آن بیماری آنفولانزا یا تب گوجه فرنگی می گویند و برای آن علایم غیر اختصاصی شرح داده است.

وی در مورد علائم این بیماری، توضیح داد:علائم شامل تب، بدن درد، درد مفاصل، ضایعات تاولی روی پوست بدن است. این بیماری عمدتاً کودکان یک تا ۵ سال را درگیر می کند و اشخاص بزرگسال در صورتی که دچار ضعف سیستم ایمنی باشند به این بیماری مبتلا می شوند.

عمادی تأکید کرد:نکته مهم این است که این بیماری نه آنفلوآنزا است و نه ربطی به گوجه فرنگی دارد. فی الواقع از این جهت که کودک دچار قرمزی پوست شده و تاول هایی روی بدنش ظاهر می شود، مردم محلی نام تب گوجه فرنگی را روی آن گذاشته اند و چنین بیماری از قبل به این شکل وجود نداشته است. بعید است این بیماری ویروس جدیدی هم باشد به این علت که در هندوستان بیماری هایی با چنین علائمی از قبل هم وجود داشته است. به نظر میرسد بیماری که در حال حاضر با اسم تب گوجه فرنگی شناخته شده است، شاخه ای از گروه خانواده انتروویروس ها باشد که الان بیماری« دست، پا و دهان» ایجاد می کند.

وی افزود:بیماری دست، پا و دهان یک شاخه از کوکساکی ویروس و انتروویروس است که در بچه های کوچک سبب بروز ضایعات تاولی در دست، پا و دهان می شود. معمولاً از آنجایی که بچه های کوچک چهار دست و پا می روند و به محیط دست می زنند و ممکن است دست آلوده را داخل دهانشان کنند، معمولا به اسم دست، پا و دهان شناخته می شود. با توجه به اینکه این بیماری ضایعت تاولی ایجاد می کند، احتمال دارد این تب گوجه فرنگی یک شاخه جدیدی از بیماری دست، پا و دهان باشد و خود یک بیماری مستقل نباشد.

او با تأکید بر اینکه هنوز اطلاعات درباره تب گوجه فرنگی کم است، تصریح کرد :بیماری از طریق انسان به انسان منتقل می شود و بسیار مسری است. انتقال از دو طریق تنفسی و دفع مدفوع صورت می گیرد.

این متخصص بیماری های عفونی درباره راه های افتراق تب گوجه فرنگی از آبله میمونی نیز، گفت:از نظر بالینی ممکن است دو بیماری مشابه یکدیگر باشند ولی باتوجه به اینکه آبله میمونی کیت تشخیصی دارد در صورتیکه بیماری با علائم پوستی مشابه آنچه که گفته شد به ما مراجعه کند، در تشخیص افتراقی باید آبله مرغان، آبله میمونی، بیماری دست، پا و دهان و… باشد. با در دسترس بودن کیت تشخیصی بیماری های ذکر شده کار تشخیص انجام می شود و در صورتیکه همه این موارد رد شد آن وقت میتوان به تشخیص تب گوجه فرنگی رسید.

وی تأکید کرد:این بیماری درمان حمایتی و علامتی دارد و پس از ۵ تا ۷ روز بهبود می یابد. درمان بیماری های ویروسی علامتی است و بهترین کار این است که مانع انتشار بیماری شویم و کودک مبتلا را در خانه نگه داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.